Masaj yaptırmanın vücudunuzu rahatlatmanın en iyi yollarından biri olduğu bir sır değil. Bir masajı düşündüğünüzde ilk düşünceniz bu, değil mi? Masaj terapistiniz stresinizi hafifletmeye yardımcı olurken, muhtemelen dinlenmeyi ve bir süre kaçmanıza izin vermeyi dört gözle bekliyorsunuz. 

Ama masaj terapisinin vücudunuz için çok daha fazlasını yapabileceğini biliyor muydunuz? Rahatlamanın tadını çıkarın, elbette, ancak sağlığınızın gelişmesini sağlayan birçok faydasını bilmenizi istiyoruz.

Masajlar rahatlamadan daha fazlasını nasıl sunar?

Masaj yaptırdığınızda kalp atış hızınız yavaşlar, kan basıncınız düşer ve kan dolaşımınız artar, bu da hücrelerinize oksijen alır ve vücudunuzun toksinleri atma kabiliyetini artırır.

Evde masaj terapisi aynı zamanda endorfin seviyenizi de artırır, bu da size bir zevk duygusu verebilir. Ve yüksek bir zihin durumunun zihinsel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bir sır değil.

Araştırmalar, masajların bağışıklık sisteminizi de güçlendirebileceğini ve soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır .

masaj kültürü

Popüler Bazı Masaj Çeşitleri

1. Aromaterapi Masajı
Aromaterapi masajı, uçucu yağları masaj deneyimine entegre eder. Uçucu yağların kullanımı binlerce yıl öncesine, sıklıkla kokulu masajlar ve aromatik banyolar yaptıkları eski Mısır’a kadar uzanmaktadır.

Bu iki unsuru bir araya getirmek gevşemeyi destekler ve masaj terapistinizin seçtiği koku türlerine bağlı olarak sizi canlandırabilir veya enerji verebilir. Birçok terapist, hangi tür uçucu yağları tercih ettiğinizi öğrenmek için önce size danışacaktır. Örneğin selvi, kas ağrısını hafiflettiğine inanılırken, bağışıklık sistemini desteklemek için çay ağacı kullanılır.

2. Kraniosakral Terapi
Nazik ve invazif olmayan bir deneyim arayanlar için kraniosakral tedavi doğru seçim olabilir. Bir yabancının önünde elbiselerini çıkarmaktan çekiniyorsan, daha iyi. Kraniosakral terapi uygulayıcıları genellikle hafif ve hareketsiz hareketlerle size tamamen giyinik olarak masaj yaparlar.

Bu alandaki uzmanlar, hafif dokunuşun merkezi sinir sistemini onarmaya ve düzensiz uyku düzenini iyileştirmeye yardımcı olduğuna inanıyor. Ve bir sandalye veya masaj masası kullanan birçok geleneksel masajın aksine, kraniosakral seanslar genellikle önce bir masaj koltuğunda başlar ve ardından bir masaj masasına geçer. Terapist ayrıca masaj sırasında size doğru seviyede temas sağladığından emin olmak için sizinle görüşecektir.

3. Derin Doku Masajı
Derin doku masajı şiddetli kas gerginliğini gidermeye odaklanır. Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarınız, duruş problemleriniz veya kronik kas ağrısı ve gerginliğiniz varsa özellikle etkilidir. Masaj terapistleri, gerçekten kazmak için genellikle parmak eklemlerini, ellerini ve dirseklerini kullanırlar.

İltihaplı eklemleriniz veya lupus gibi rahatsızlıklarınız varsa derin doku masajından kaçının çünkü masajın güçlü yapısı alevlenmeyi daha da kötüleştirebilir. Bir diğer önemli not: Derin doku masajı, derin basınç masajı ile karıştırılmamalıdır. Derin doku, kas ve fasya katmanlarına odaklanırken, derin basınç masajı tüm vücuda odaklanır.

4. Sıcak Taş Masajı
Masaj deneyiminizde bazı yenilikler mi istiyorsunuz? Sıcak taş masajı diğerlerinden sıyrılıyor. Masaj terapisti, vücudunuza sıcak taşlar yerleştirir ve masaj yapmak için sıklıkla bunları kullanır. Etki, terapistin daha hafif basınç kullanırken daha derine inmesine izin verir.

Ve tabii ki, doğru ısı seviyesi, kas gerginliğini gevşetmenin ve gevşeme seviyenizi artırmanın harika bir yoludur. Sıcak taş masajı seansları genellikle düzenli bir masaj deneyimini tamamlar ve bu süre boyunca yalnızca taş kullanmayın.

5. Miyofasiyal Masaj
Potansiyel olarak yanıltıcı ismine rağmen, miyofasiyal masajın aslında yüzünüzle bir ilgisi yoktur. Tüm organlarınızı, arterlerinizi, kemiklerinizi ve kaslarınızı bir arada tutan bir doku olan fasya ile ilgilidir. Miyofasiyal masaj, bu bağlantı dokusunu manipüle etmek için tasarlanmıştır. Bir seans sırasında bir terapist, üzerinizde sertleşen ve manuel baskı uygulayan bölgeleri bulacaktır. Bu, kısıtlı hareketin iyileştirilmesine yardımcı olur. Miyofasiyal masaj ayrıca tetik noktalarını hedefleyebilir ve ağrıyı hafifletmek için germe kullanabilir.

6. Hamilelik Masajı
Hamilelik parkta yürümek değildir ve masaj bu ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Hamileliğiniz sırasında masaj yaptırmanın hormon regülasyonu, sinir ağrısının iyileştirilmesi, şişliğin azalması, sırt ve eklem ağrılarının azalması ve hatta daha iyi uyku gibi her türlü faydası vardır.

Elbette, özellikle ilk üç aylık dönemden sonra tipik bir masaj masası kullanamayacak ve karnınızın üzerine uzanamayacaksınız. Hamilelik masajı, şeklinize uyum sağlamak için farklı pozisyonlar kullanır. Uygulama güvenli kabul edilse de, doğum öncesi masajda sertifikalı bir terapist bulmak en iyisidir.

7. Refleksoloji
Refleksoloji, bütünsel sağlık uygulamalarını tamamlar ve 1930’larda Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler hale gelmiştir. Ellere ve ayaklara uygulanan akupresürü içeren uygulama.

Amerika Refleksoloji Derneği’ne göre, bu teknikler sinir yollarını uyarır ve vücudun optimal işleyişini destekler. Refleksologlar, ayaklarınızdaki refleks noktalarını uyarmak için, genellikle ilgili bir organa karşılık gelen başparmak ve parmakla yürüme gibi teknikleri kullanır. Ayak masajından hoşlanıyorsanız, bu tür bir masaj sizin için uygun olabilir.

8. Reiki
Reiki’nin kökeni 1800’lerde, Dr. Usui’nin uygulamayı yaygınlaştırdığı ve öğrencilerine öğrettiği Japonya’ya dayanmaktadır. Burada listelenen masaj türlerinin çoğunun aksine, reiki kullanmak aslında çalışma dokusunu içermez. Bunun yerine, uygulayıcılar sıcaklık ve enerjiyi iletmek için ellerini nazikçe vücudunuzun üstüne veya üstüne koyarlar.

Reiki seanslarına katılan birçok kişi, uygulayıcının ellerinden gelen hafif bir karıncalanma veya ısı hissettiğini bildirir, bu da gevşeme ve esenlik duygusuyla sonuçlanır. Bu nazik ve müdahaleci olmayan bir uygulamadır, ertesi gün ağrınızı hissettirmez.

9. Shiatsu
Shiatsu, duygusal, fizyolojik ve ruhsal sağlığı bütünleştiren bir fizik tedavi şeklidir. Yüzyıllar boyunca Çinli uygulayıcılar, müşterilerinin acısını hafifletmek için shiatsu’yu şifalı bitkiler ve akupunkturla eşleştirdiler. O zamandan beri, shiatsu, yaklaşık yarım düzine varyasyonla kendi başına bir uygulama haline geldi.

Yalın ayak shiatsu, şifalı shiatsu veya shiatsu hareketi konusunda uzmanlaşmış terapistler bulabilirsiniz – sadece birkaç isim. Örneğin, yalınayak shiatsu, gerginliği gidermek için güçlü yoga benzeri esnemeler içerirken, shiatsu iyileştirme, farkındalık ve meditasyonu bütünleştirir.

10. Spor Masajı
Sporcular vücutlarını çok çalıştırırlar, bu yüzden özel olarak tasarlanmış spor masajı etrafında bütün bir endüstri vardır. Atletik etkinlikler öncesinde, sırasında veya sonrasında spor masajından yararlanabilirsiniz. Bu, performansla ilgili ağrıları hafifletmeye, esnekliği artırmaya ve hatta olası yaralanmaları önlemeye yardımcı olur. Masaj terapistleri, sporcuların ve sporun özel ihtiyaçlarına göre uyarlamak için genellikle derin doku masajı veya akupunktur gibi masaj tekniklerini birleştirir.

11. İsveç Masajı
Listenin en altına yakın bir yerde olabilir, ancak bu popüler olmadığı anlamına gelmez. İsveç masajı aslında “geleneksel” masaj olarak bilinir. Daha önce bir masaj yaptırdıysanız, benzer bir şey yaşama ihtimaliniz yüksektir.

Geleneksel bir masaj terapisti masözler, kas gerginliğini gevşetmek ve kan dolaşımını artırmak için genellikle yoğurma, okşama ve sürtünme uygular. Terapist, el vuruşlarını ve hareketlerini kolaylaştırmak için masaj yağı kullanır. Başlamadan önce, sağlığınız ve yaşam tarzınız ve kaçınmanız gereken belirli zor noktalarınız veya alanlarınız olup olmadığı hakkında bir danışma görüşmesi beklemelisiniz. Bu masaj masaj masasında yapılır ve genellikle 35-60 dakika sürer.