ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Masaj nedir ? masaj vücudu gevşetmeyi, canlandırmayı ve iyileştirmeyi amaçlayan bir tedavidir. Manuel uygulamalı hareketleri ve vücuttaki yumuşak doku ve kasların manipülasyonunu kullanan masaj terapisi, iyileşmeyi teşvik etmek ve bir kişinin genel refahını artırmak için çalışır.

Her birinin kendine göre yararları olan birçok masaj terapisi türü vardır. Artık masaj bir lüks olarak düşünülmüyor, sadece parası yetenler için mevcut. Tedavi, ister rahatlama, ister sporda iyileşme veya ağrı kesici olsun, herkes için mevcuttur.

Bu sayfada, farklı masaj terapisi türleri ve faydaları, bir seanstan neler bekleneceği ve bir masaj terapisti nasıl bulunacağı hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Massage masaj nedir?

Masaj nedir cildin ve kasların okşanması, yoğurulması, yuvarlanması ve bastırılmasıdır. Her biri farklı kökenlere ve amaçlara sahip birçok farklı stil vardır, ancak tedavinin temeli aynıdır – vücudu gevşetmek ve yeniden dengelemek ve kendinizi iyi hissettirmek.

Dünya çapında mevcut 250’den fazla masaj ve vücut çalışması terapisi çeşidiyle anlaşılır bir şekilde biraz bunaltıcı olabilir. Aşağıda, hangi masaj türünün size uygun olduğunu öğrenmenize yardımcı olmak için en yaygın masaj türlerinden bazılarına bakıyoruz.

masaj nedir
masaj nedir

Yaygın masaj türleri

Isveç masajı

İsveç masaj nedir dolaşımı iyileştirmek, kasları yatıştırmak ve gevşemeyi iyileştirmek için tasarlanmıştır. Beş ana teknik kullanır; okşama ve kayma, yoğurma, sürtme, vurma veya vurma ve titreşim. İsveç masajı, muhtemelen ‘tipik’ bir masaj olarak düşündüğünüz şeydir.

Bu masaj şekli cildi ve sinir sistemini uyarmaya yardımcı olur ve bağları ve tendonları esnek tutmak için çalıştırır. Süreç inanılmaz derecede rahatlatıcı olabilir ve hem duygusal hem de fiziksel stresi azaltma yeteneği ile desteklenir.

Derin doku masaj nedir

Derin doku masajı, kaslarınızdaki gerilimi rahatlatmaya ve serbest bırakmaya yardımcı olmak için yavaş, sert vuruşlar ve basınç kullanır. Genellikle boyun, sırt ve omuzlardaki kronik ağrı ve ağrıları tedavi etmek için kullanılan derin doku masajı, yoğun ama etkili bir tedavidir.

Derin doku masajı aslında bir dizi terapiyi (spor masajı ve lenfatik drenaj gibi) tanımlayan kapsamlı bir terimdir ve bir şekilde birçok masaj tedavisinde ortaya çıkar. Derin doku masajı genellikle tıbbi nedenlerle fizyoterapistler ve kiropraktörler tarafından veya GP yönlendirmesi yoluyla kullanılır.

Doğum öncesi masaj nedir

Gebelik sırasında stresi hafifletmek ve vücuttaki ağrıları gidermek için tasarlanan doğum öncesi masaj, hamile anneleri gevşetmeye ve doğum için hazırlamaya yardımcı olabilir. Doğum öncesi masaj, hafif, ritmik teknikler içeren, kadının ihtiyaçlarına ve gebeliğin o anki aşamasına göre uyarlanmış nazik bir terapidir. Tipik olarak, tedavi sırasında rahatlığı artırmak ve vücudu desteklemek için yastıklar ve / veya masaj masası kullanılacaktır.

Doğum sonrası masaj

Doğum sonrası masaj, hem zihnin hem de vücudun doğumdan sonra uyum sağlamasına ve iyileşmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Nazik tekniklerin faydaları arasında stresi azaltma ve daha iyi uyku bulunur. Ayrıca ağrıları ve ağrıları hafiflettiği, iyileşmeyi hızlandırdığı ve hormonları yeniden dengelediği düşünülen doğum sonrası masaj, kendilerini hazır hissettikleri anda yeni annelere sunulmaktadır.

İyileştirici masaj 

İyileştirici masaj, kas yaralanmalarını ve ağrıyı önlemede ve tedavi etmede etkili olabilir. Genellikle sırt ağrısını tedavi etmek için kullanılan iyileştirici masaj, vücuttaki tıkanıklıkları ve hasarlı hücreleri gidermeye yardımcı olmak için derin doku tekniklerini kullanır. Bu, yaralanma sonrası iyileşme süresini azaltmaya yardımcı olur ve iyileşmeyi teşvik eder.

Spor masajı

Spor masajı, egzersiz sonucunda oluşabilecek yaralanmaları önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Spor masajı terapistleri, yaralı bir kasın hareketliliğini yeniden sağlamak için bir dizi derin, yoğun teknik kullanacaktır. Akupresüre benzer germe, sıkıştırma, tonlama ve tetikleme noktası yanıt teknikleri kullanılabilir.

Birçoğu, egzersizden önce ve sonra, yaralanmaların iyileşmesinden daha fazla yaralanmanın önlenmesine kadar eğitimin tüm aşamalarında onları desteklemek için spor masajı bulur. Bu tedavi sadece sporcular için olmasa da, düzenli fiziksel aktiviteye katılan herkes spor masajından yararlanabilir.

Hint baş masaj nedir

Baş, boyun ve omuzlara odaklanan Hint baş masajı Ayurveda’dan geliyor . Farklı basınçta çeşitli teknikler kullanan Hint baş masajı, vücuttaki dengeyi sağlamayı ve iyileşmeyi teşvik etmeyi amaçlayan derin bir masajdır.

Tedavi beklenenden daha sıkı olabilir ancak rahatsızlık hissetmemelisiniz. Faydaları arasında iyileştirilmiş bir uyku rutini ve boynunuzda, sırtınızda ve omuzlarınızda gerginliğin azalması yer alır.

Tüm dünyada değişen tedavi ve teknikle çok fazla masaj terapisi türü vardır. Bir kişi için işe yarayan şey sizin için işe yaramayabilir, bu yüzden araştırmanızı yaptığınızdan ve sorular sorduğunuzdan emin olun.

Diğer masaj türleri şunları içerir:

  • Çin masajı
  • Tay masajı
  • amatsu tedavisi
  • derin lenfatik tedavi
  • bebek masajı
  • sıcak taş masajı
  • lomi lomi masajı
  • manuel lenfatik drenaj
  • shiatsu
  • aromaterapi

Masaj kategorisine girmemekle birlikte, refleksoloji , akupresür , Reiki ve Bowen terapisi gibi vücutta gevşeme, iyileşme ve dengeyi teşvik etmek için tasarlanmış bir dizi başka tedavi vardır .

Bir terapist bulmak

Bir terapist ararken, uygulama için uygun niteliklere sahip olup olmadıklarını kontrol etmeniz önemlidir.

İçinizin rahat olması için, profesyoneller Terapi Rehberine üye olmadan önce kanıtlama politikamızın gerekliliklerini karşılamalıdır. Bu, yeterlilik ve sigorta kanıtı veya profesyonel bir kuruluşa (Tamamlayıcı ve Doğal Sağlık Hizmetleri Konseyi gibi) üyelik sağlamaları gerektiği anlamına gelir.

Bir terapist aramak çok zor olabilir, özellikle de pek çok masaj türü mevcutken. Tüm üyelerin profillerini bol miktarda bilgi ile doldurmalarını tavsiye ediyoruz, böylece onların çalışma şekilleri ve deneyimleri hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenebilirsiniz.

Masaj nedir ne için hazırlanıyor

Size en uygun masajın türüne karar verdikten sonra, bir masaj terapisti bulmanız ve bir seans için rezervasyon yaptırmanız gerekir. Ama sonra ne olacak?

Bir masaja nasıl hazırlanacağınız konusunda endişeliyseniz veya emin değilseniz, soru sorduğunuzdan emin olun . İlk görüşmeniz sırasında soru sorma fırsatınız olabilir veya seans saatinize yakın sorular aklınıza gelebilir. Ne zaman olursa olsun, terapistle temasa geçip sormaktan utanılacak bir şey yok. Masajın amacı sizi rahatlatmaktır – kendi rahatınız için birkaç soru sormanız gerekirse, sorun değil.

Daha önce masaj yaptırmış arkadaşlarınız ve ailenizle de konuşabilirsiniz, ancak farklı nedenlerden dolayı farklı bir masaj türü olabileceğini unutmayın.

Elbette soracağınız sorular, seçtiğiniz masajın türüne ve neden tedavi aradığınıza bağlı olacaktır.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir